45. Høgfjell, Bjørnelvdalen

Foto: Kirsten Greiner Ovesen
266 besøk
2,45 km rundtur
152 moh.
107 høydemeter

Enkel

Er turen skiltet?
Ja
Lett sykkeltur
Er turen merket?
Ja
Trillevennlig
Er turen trillevennlig?
Nei

Adkomst

På Hesseng tar man av på FV 8850 mot Nyrud. Etter 6,5 km fra dette krysset, er det en liten utkjøring på høyre side, hvor man parkerer.

Turbeskrivelse

Bruk gjerne sporloggen. Se på kartet. Trykk på posisjonstegnet som er under +/-. Da vil din posisjon vises i forhold til perleturløypa. Sporloggen er et godt hjelpemiddel hvis du blir usikker på hvor løypa går.

Følg skogsbilveien. Etter 600 meter tar du av fra veien og følger merket sti og knauser. Etter ca 100 meter kommer du til et stikryss, gå til høyre.

Etter ca 300 meter kommer du til kodeskiltet for Høgfjellet.

Når du herfra skal fortsette på rundløypa tilbake til parkeringen så går du til venstre. Du fortsetter å gå etter merkene som er i trær og på små varder. Det er ikke oppgått sti hele veien, så følg med hvor merkene er. Ha en flott tur!

Litt historie:

Under krigen ble veien innover laget for å komme til de forskjellige lagrene tyskerne bygde. I veikanten bygde de bunkeren for de tyske vaktpostene som kontrollerte alle bilene som kjørte inn og ut. De lagret forskjellig materiell der, blant annet ammunisjon og granater. Lagrene ble sprengt da tyskerne trakk seg tilbake, derfor er det vannfylte hull i bakken.

I en fangeleir ved Bjørnungen, på motsatt side av veien, nærmere Bjørnelvdalen, var der opptil 15 norske kvinner med veneriske sykdommer. De hadde som jobb å sette tennsatser i granatene før ammunisjonen ble sendt til fronten. 

Kontaktperson

Anja Greiner
41927229

Bestill årets sitteunderlag og annet fint i Perletur-nettbutikk

Tur på kart

Last ned GPX-fil